Andre køkkenapparater
Bagemaskiner
Blendere
Brødristere
Dehydratorer
Frituregryder & Airfryere
Gasbrændere
Håndmixere
Ismaskiner
Isterningmaskiner
Juicere
Kaffekværne
Kaffemaskiner
Kødhakkere
Køkkenmaskiner & Foodprocessorer
Køkkenvægte
Madkogere
Minihakkere & Spiralizere
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Pålægsmaskiner
Sandwichgrill
Sodavandsmaskiner
Stavblendere
Vaffeljern
Vakuumpakkere
Vandkedel
.jpg)
Seiko præsenterer her et ur, som har mænd som sin primære målgruppe. Safirglasset for armbåndsuret er et meget ridsefast materiale. Det er tilpas vandafvisende, at du kan bade med
Prøv fleksible betalinger med
Laveste pris for Seiko Prospex (SSC813P1) er 5.895 kr. Det er den bedste pris lige nu blandt 5 butikker.
Et batteridrevet herreur fra traditionsrige Seiko. Skulle uret gå i stå, så er det bare at skifte batterierne ud. Uret er vandtæt nok til, at du kan tage en dukkert, uden at tage uret af. Fin urrem som let kan matces med forskellige looks. Viserne binder kassen flot sammen med urskiven som prikken over i'et.
Der findes mange fordele ved et batteridrevet ur. De er oftere billigere ved køb og billigere at reparere. Derudover hopper de ikke sekunder over, som nogle mekaniske ure kan gøre.
Vandtætheden på ure kan være svære at tyde og misvissende. Ures vandtæthed angives i meter og ATM, som står for atmosfære. Men disse tal har intet at gøre med, hvor dybt uret kan tåle at komme under vand. Det her ur har en vandtæthed på 10 ATM (100m), det betyder at uret kan klare at du bader med det, men ikke at du dykker med det.
Urkassen er lavet af rustfrit stål, hvilket er blandt de mest populære materialer for ure. Det er et meget slidstårkt materiale og det holde sin finish selv efter mange års aktivt brug.
Samlet set er Prospex (SSC813P1) et rigtigt godt armbåndsur med gode egenskaber. Du kan sammenligne pris på det her produkt her på PriceRunner og lige nu er det til salg til en pris fra 5895.00 kr. Prisen er over gennemsnittet i kategorien, hvilket i kombination med alle funktionerne og materialerne gør det her ur til et premiumprodukt.
Sammenlign:
Produkt | |
|---|---|
| Produktnavn | Seiko Prospex (SSC813P1) |
| Mærke | Seiko |
| Type | Armbåndsure |
Materiale | |
| Glas | Safir |
| Materiale urkasse | Rustfrit stål |
| Materiale urrem | Rustfrit stål |
Mål | |
| Diameter | 39.0 mm |
| Tykkelse | 13.3 mm |
| Vægt | 161.0 g |
Øvrigt | |
| Oprettet på PriceRunner | 2021-11-19 |
Produktegenskaber | |
|---|---|
| Lukning | Foldelås |
| Målgruppe | Herre |
| Serie | Seiko Prospex |
| Type visere | Analog |
| Urskivefarve | Hvid |
| Vandbeskyttelse | 10 ATM (100 m) |
| Indekstype | Indeks (uden tal) |
| Farve på urrem | Sølv |
| Farve urkasse | Sølv |
| Funktioner | Datovisning, Tachymeter, Kronograf, Solcelle |
| Tidsformat | 12 timer |
| Drift | Batteri |
Ovenstående oplysninger stammer fra forskellige eksterne kilder og er derfor kun vejledende. Har du opdaget noget, der ikke helt stemmer ved det her produkt? Eller har du forslag til forbedringer? Send eller .