Andre køkkenapparater
Bagemaskiner
Blendere
Brødristere
Dehydratorer
Frituregryder & Airfryere
Gasbrændere
Håndmixere
Ismaskiner
Isterningmaskiner
Juicere
Kaffekværne
Kaffemaskiner
Kødhakkere
Køkkenmaskiner & Foodprocessorer
Køkkenvægte
Madkogere
Minihakkere & Spiralizere
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Pålægsmaskiner
Sandwichgrill
Sodavandsmaskiner
Stavblendere
Vaffeljern
Vakuumpakkere
Vandkedel
.jpg)
Seiko har lanceret et ur, der først og fremmest er et herreur. Uret kan bruges til tidtagning, og det tåler i et vist omfang vandsprøjt.
Prøv fleksible betalinger med
UrNord
Seiko SFJ001P1 Sølv Herreur (Ø 42 mm)
Annonce
Laveste pris for Seiko Prospex (SFJ001P1) er 4.165 kr. Det er den bedste pris lige nu blandt 7 butikker.
Et batteridrevet herreur fra klassiske Seiko. Skulle uret gå i stå, så er det bare at skifte batterierne ud. Urkassen er lavet af rustfrit stål og er 13 mm tyk. Urremmen er lavet af rustfrit stål og kommer i en flot sølv farve. Uret har desuden en kronografisk funktion, hvilket betyder, at det kan bruges som stopur.
Der findes mange fordele ved et batteridrevet ur. De er oftere billigere ved køb og billigere at reparere. Derudover hopper de ikke sekunder over, som nogle mekaniske ure kan gøre.
Den her model er vandtæt, med en vandtæthed på 10 ATM (100 m), så du skulle kunne hoppe spontant i vandet en varm dag, uden at bekymre dig om, at uret tager skade. Dog anbefales det altid, at du er påpasselig med uret, når det kommer i kontakt med vand.
Tiden angives via analoge visere, som udover det praktiske, også giver uret et klassisk og elegant look.
Som du kan se så er der flere praktiske egenskaber ved Prospex (SFJ001P1). Det her er et af de højst rangerede ure når man kigger på popularitet på PriceRunner lige nu og har her og nu den laveste pris fra 4165.00 kr. Hvis man sammenligner modellens pris med resten af kategorien så er den noget dyrere end de fleste andre men hvis man tænker på de egenskaber uret her, får du et premiumprodukt.
Sammenlign:
Produkt | |
|---|---|
| Produktnavn | Seiko Prospex (SFJ001P1) |
| Mærke | Seiko |
| Type | Armbåndsure |
Materiale | |
| Glas | Safir |
| Materiale urkasse | Rustfrit stål |
| Materiale urrem | Rustfrit stål |
Mål | |
| Vægt | 80.0 g |
| Diameter | 42.0 mm |
| Tykkelse | 12.9 mm |
Øvrigt | |
| Oprettet på PriceRunner | 2023-09-29 |
Produktegenskaber | |
|---|---|
| Lukning | Foldelås |
| Målgruppe | Herre |
| Type visere | Analog |
| Urskivefarve | Sort, Hvid, Sølv |
| Vandbeskyttelse | 10 ATM (100 m) |
| Indekstype | Intet indeks |
| Farve urkasse | Sølv |
| Funktioner | Selvlysende, Stopur, Kronograf, Timer, Solcelle |
| Drift | Batteri |
| Farve på urrem | Sølv |
| Gangtid | 4320.0 timer |
Ovenstående oplysninger stammer fra forskellige eksterne kilder og er derfor kun vejledende. Har du opdaget noget, der ikke helt stemmer ved det her produkt? Eller har du forslag til forbedringer? Send eller .